Poradnik Przyszłego Studenta : Lokum

Mamy wakacje, a po nich wracamy do szkoły czy na studia. Są wśród nas takie osoby, które rozpoczynają nowy etap w swoim życiu (w tym ja) i zaczynają studia. Są też tacy, którzy zaczną ten etap za rok, za dwa… Dla tych wszystkich nowa seria postów na blogu czyli Poradnik Przyszłego Studenta. Będę opisywać różne dylematy przyszłego (i mam nadzieję, że kiedyś i obecnego) studenta. Mam nadzieję, że posty Was zainteresują i przydadzą się tym, którzy studia mają przed sobą, a Ci, którzy są w trakcie bądź już je ukończyli będą służyć dobrą radą 🙂
Dzisiaj kilka słów o lokum. W tym tygodniu dowiem się gdzie będę studiować i jeśli będzie to inne miasto niż moje rodzinne to trzeba będzie pomyśleć o jakimś mieszkaniu. Powoli zaczynam szukać i myśleć, bo wolę mieć wcześniej wszystko zaklepane a potem spać spokojnie. Przegląd mieszkań dla studenta będzie subiektywny, ale liczę na wasz głos w dyskusji w komentarzach. Przykładowe ceny czy tym podobne sprawy w moim przypadku obejmują Kraków, ale myślę, że we wszystkich większych miastach będzie podobnie.
Zrobiłam mały research i sama jestem na etapie szukania, więc każdy Wasz głos będzie dla mnie ważny 🙂
AKADEMIK / DOM STUDENCKI
Pierwsze lokum jakie możemy wybrać to akademik. Zaznaczam, że znam akademik jedynie z krążących o nim legend, aczkolwiek myślę, że życie w nim nie różni się zbytnio od tego co się słyszy. Z pewnością akademik nie jest dla każdego, jeśli jest się osobą bardzo spokojną i oczekuje się prywatności i ciszy to z pewnością nie jest to najodpowiedniejsze miejsce do mieszkania. Mamy pokoje 2, 3, czasem i więcej osobowe. Na pewno jest to opcja tańsza bowiem zapłacimy ok. 300-500 zł (oczywiście wszystko zależy od miasta i ilości osób w pokoju). Jednak jak już napisałam, jest to mniej prywatności. Łazienka przeważnie dzielona jest na kilka pokoi, kuchnia również.
Jeśli o mnie chodzi akademik odrzucam od razu.
MIESZKANIE
Możemy wynająć je samemu (duże koszty) lub w kilka osób (mniejsze koszty). Jeśli chodzi o Kraków to przeglądnęłam trochę ogłoszeń i można coś znaleźć już od 350 zł (wszystkie opłaty w tym). Z tym, że wtedy też musimy liczyć się z tym, że nie będziemy w pokoju sami. Mimo to mieszkanie zapewnia więcej prywatności niż akademik. Ale musimy się też zatroszczyć o więcej rzeczy.
Mi chyba takie rozwiązanie odpowiadałoby najbardziej.
POKÓJ W DOMU
Ludzie czasem oferują wynajem pokoju dla studenta w zwykłym domu (bądź czasem też w mieszkaniu). Myślę, że nie jest to zły pomysł, aczkolwiek wszystko zależy od tego na jakiego właściciela trafimy. No i zawsze nie jest też to samo jakbyśmy mieszkali z osobą w swoim wieku.
DOM
Zawsze możemy wybrać najwygodniejszą i najtańszą opcję i po prostu zostać w domu. Gorzej jeśli mieszkamy w małym mieście/ na wsi i wyjechać po prostu trzeba. Osoby, które mieszkają w większych miastach pod tym względem mają lepiej. I najlepiej jeśli maja wyrozumiałych rodziców 😉
Jeśli o mnie chodzi z jednej strony chciałabym wyjechać, a z drugiej strony szkoda mi zostawiać tego co mam tutaj. Wielkim minusem będzie także to, że zostawiam chłopaka i zostaje nam kontakt elektroniczny/telefoniczny i ok dwie ( dobrze by było) wizyty w miesiącu. Miotam się od jednego rozwiązania do drugiego i wszystko mam jeszcze w sferze planowania.
A jak to wygląda z Waszej perspektywy?
Gdzie mieszkaliście/ będziecie mieszkać podczas studiów?
Zapraszam do dyskusji!

Dodaj komentarz