Poradnik Przyszłego Studenta: Jak studiuje się filologię angielską?

Już za tydzień zacznie się gorący czas matur, a wraz z nim przyjdzie dylemat co wybrać? Jaką uczelnię? Jaki kierunek? Ja dziś odkopuję stary cykl „Poradnik przyszłego studenta” i chciałabym napisać Wam o moim kierunku, żeby potencjalni zainteresowanie wiedzieli czy na to się zdecydować czy nie. Co prawda jestem studentką dopiero pierwszego roku, ale myślę, że nawet po takim czasie można już coś powiedzieć o danym kierunku.
Co zdawać?
Jeśli chcesz wybrać filologię angielską nie masz wyboru musisz zdawać rozszerzony angielski. I musisz zdać go naprawdę dobrze. Musisz liczyć się z tym, że z ok 80% możesz być gdzieś na końcu listy przyjętych albo nie znaleźć się na niej wcale. Uczelnie często biorą także przedmiot dodatkowy często jest to język polski. Czasem drugim przedmiotem może być historia/wos/geografia. Do drugiego przedmiotu także należy się przyłożyć, bo mimo wysokiego wyniku z angielskiego możecie nie dostać się przez ten drugi przedmiot.
Podstawowe informacje
Dużo rzeczy takich jak na przykład rozkład przedmiotów zależy od uczelni. Ja studiuję na UP w Krakowie i na pierwszym roku mamy głównie przedmioty PNJA (Praktyczna Nauka Języka Angielskiego) w co wliczają się przedmioty takie jak między innymi Grammar czy Listening. Innych przedmiotów jest niewiele, większość (np. Historia Wielkiej Brytanii) zaczyna się dopiero na drugim roku. Na stronie uczelni, którą wybieracie możecie znaleźć przedmioty zawarte w planie studiów a także ich rozkład. Oczywiście 90% przedmiotów jest w języku angielskim (te, które nie są to zazwyczaj przedmioty raczej nie kierunkowe, słyszałam także, że przedmioty pedagogiczne są również w języku polskim).
Zazwyczaj mamy do wyboru spośród dwóch specjalizacji – nauczycielska i nienauczycielska (tłumaczeniowa). Czasem, choć bardzo rzadko można spotkać specjalizację biznesową. Co wybrać? Jeśli nie jesteś do końca zdecydowany wybierz nauczycielską. Po trzech latach będziesz mieć już uprawnienia do nauczania w niższych szczeblach edukacji, tłumaczyć zawsze możesz a do tłumacza przysięgłego i tak są potrzebne osobne egzaminy. Tym bardziej, że kursy pedagogiczne mają podobno zostać zlikwidowane więc po specjalizacji nienauczycielskiej możesz nie mieć „dwóch fachów”.
Dla kogo?
Są to studia dla wszystkich tych, dla których angielski jest naprawdę dużą pasją. Musisz się czuć w tym pewnie i być przygotowanym na to, że wykładowcy będą wymagać od Ciebie posługiwania się językiem na codzień. Nie tylko zajęcia są po angielsku. Większość spraw, które wymagają bezpośredniego kontaktu z wykładowcą również trzeba załatwiać po angielsku. Jeśli chcesz się po prostu dobrze nauczyć języka lepiej wybrać porządny kurs językowy i zdać odpowiedni do poziomu egzamin, ponieważ filologia to nie tylko język. To także historia, kultura, język „od strony technicznej”… Jeśli uważasz, że filologia jest kierunkiem gdzie będziesz się uczyć od sesji do sesji tutaj także jesteś w błędzie. Nie wiem jak jest na innych uczelniach, ale u nas jest bardzo dużo kolokwiów więc trudno nie uczyć się systematycznie. Zresztą nauka od sesji do sesji na filologii jest po prostu bez sensu bo np. nie ogarnie się słówek z całego semestru w trzy dni.
Jeśli naprawdę lubisz angielski, interesują Cie kraje anglojęzyczne, nie boisz się posługiwania angielskim na codzień – możesz wybrać ten kierunek.
Moje odczucia
Są przedmioty lżejsze i cięższe, ale tak jak już napisałam nauki jest dużo. Trzeba to naprawdę lubić i się tym interesować bo inaczej nie da rady. Angielski na codzień i angielski na wykładach może nieco przerażać, ale nie jest tak źle. Wykładowcy mówią językiem łatwym do zrozumienia i po pierwszych dniach można już zauważyć, że po całym dniu zajęć zaczyna się myśleć po angielsku. Na wykładach na których mamy na przykład do przepisania większą partię materiału zazwyczaj jest projektor lub dostajemy kserówki, nigdy nie jest tak, że się niczego nie rozumie. Tutaj po prostu angielskim trzeba żyć. Pomóc może oglądanie filmów po angielsku, czytanie książek, gazet jak na przykład English Matters. Jeśli się to wszystko lubi to jest naprawdę fajnie.
Jeśli są tu maturzyści, którzy rozważają ten kierunek to śmiało zadawajcie pytania tu lub piszcie na maila (zakładka kontakt).

Dodaj komentarz