Na jakim poziomie angielskiego jesteś?

Czasem przychodzi taki moment, że musimy się jakoś określić co do naszego poziomu językowego. Czy to B1 czy CAE czy może język komunikatywny. Kryteriów jest dużo, różnie można poziom językowy postrzegać. Yosoymorena zastanawiała się ostatnio co tak naprawdę oznacza poziom komunikatywny, a ja napiszę dziś kilka słów o tym jak określić swój poziom na celu np. dobrania książek dla siebie do nauki.
Jeśli wybieramy się do szkoły językowej mamy ułatwione zadanie ponieważ szkoły często rozpoczynają od testów sprawdzających i na ich podstawie przydzielają do grup. Jeśli jednak w wybranej przez Ciebie szkole tak nie jest, ten post również może Ci się przydać.
Taki test może dać ogólny pogląd, ale w jednym wyjdzie C1 w innym B2 a w jeszcze innym jeszcze całkiem co innego. Dlatego jeśli chcesz przygotować się do egzaminu, ale nie wiesz czy wybrać FCE czy jednak poradzisz już sobie z CAE warto rozwiązać przykładowe arkusze z egzaminów. Jeśli macie dostęp do jakiejś obcojęzycznej bądź uczelnianej biblioteki (najlepiej wydziału filologicznego) to jest duże prawdopodobieństwo, że znajdziecie tam książki z tzw. past papers czyli arkusze, które się już pojawiły kiedyś na danym egzaminie. Są one także pomocne w przygotowywaniu się do egzaminów bo są skonstruowane jak sam egzamin. Można też kupić, powinny być w księgarniach językowych online czy stacjonarnych.
Jak zinterpretować wynik testu? Jeśli na przykład zastanawiasz się pomiędzy FCE a CAE to najpierw weź pod uwagę ile czasu chcesz poświęcić na przygotowania i na czym Ci najbardziej zależy. Jeśli FCE wyjdzie Ci świetnie bo to umiesz, ale nie chcesz zbyt wiele czasu poświęcać na naukę i nie zależy Ci na doskonaleniu języka akurat w tym momencie no to lepiej zostać przy FCE. Utrwalisz to co umiesz, być może nauczysz się jeszcze czegoś nowego i łatwiej (i szybciej) uzyskasz certyfikat. Jeśli jednak chodzi o umiejętności, masz też trochę czasu żeby poświęcić go językom i chcesz iść do przodu wtedy wybierasz CAE. A jeśli test wyjdzie słabo no to musisz się zastanowić czy jesteś gotowy na kolejny poziom, czy Twoje braki są na tyle małe żeby dało się je nadrobić. Warto skonsultować się z lektorem/korepetytorem, który doradzi co robić. I tak postępujemy analogicznie przy każdym poziomie 😉
Jeśli jednak jesteś samoukiem i po prostu szukasz dla siebie odpowiedniego podręcznika/książki, musisz wybrać się na wycieczkę do księgarni językowej 😉 Ogrom książek i poziomów może trochę przerażać, ale najpierw musisz się zastanowić czego oczekujesz od książki, nad czym chcesz szczególnie popracować. Poprzeglądaj książki różnych wydawnictw i po prostu wybierz te które spodobają Ci się najbardziej. Zostaje jednak jeszcze poziom. Na to też jest sposób 😉 Jeśli to podręcznik otwieramy jakieś przykładowe czytanki, jeśli np. książka z gramatyką to przeglądamy przypadkowe zadania i jeśli znamy większość słówek czy dane zadania są dla nas proste to znaczy, że książka jest zbyt prosta i przenosimy się poziom wyżej. Inaczej będziesz stać w miejscu, a przecież nie o to chodzi 🙂
Jeśli przygotowujecie się do certyfikatu to zawsze warto robić to pod okiem korepetytora 🙂
Mam nadzieję, że ten post choć trochę pomoże Wam w określeniu swojego poziomu.

Dodaj komentarz