5 ciekawostek o Wielkiej Brytanii

Lubię dowiadywać się różnych ciekawostek z różnych stron świata a najbardziej tych dotyczących Wielkiej Brytanii.  Są rzeczy, które wiemy wszyscy jak na przykład to, że jest tam ruch lewostronny, jeżdżą czerwone piętrowe autobusy a obecnie panującą królową jest Elżbieta II. Starałam się wybrać kilka faktów o których być może nie wiecie, a które mogą się wydać ciekawe.
1. Obrady Parlamentu w Wielkiej Brytanii to niezły chaos. Po pierwsze, miejsc siedzących jest mniej niż samych obradujących, a więc jeśli wszyscy się pojawią, część z nich zmuszona jest do stania. Po drugie, możecie to zobaczyć na filmikach, że wszyscy mówią kiedy chcą, przekrzykują się i tak dalej.
2. W Wielkiej Brytanii wiek odpowiedzialności karnej jest jeden z najniższych. W Anglii i Walii jest to wiek dziesięciu lat, w Szkocji osiem a w Irlandii nawet siedmiu lat. Jeśli chodzi o tą pierwszą granicę to w wieku między 10, a 17 lat dzieci są traktowane nieco inaczej niż dorośli, ale mogą być aresztowane i odpowiadać przed sądem.
3. Wybory zawsze odbywają się w czwartek. Głosować można do późnych godzin wieczornych. Wszystko po to żeby jak najwięcej obywateli mogło zagłosować, choć nie jest to obowiązkowe.
4. W Wielkiej Brytanii nie funkcjonuje legitymowanie się dowodem osobistym. Obowiązek posiadania takiego dokumentu został zniesiony na przełomie 2010 i 2011 roku.  Posługiwanie się nimi nie jest zabronione, ale nie mają żadnej wartości. Podczas jazdy samochodem nie trzeba także mieć przy sobie prawo jazdy.
5. Bardzo długo pierwszą osobą w kolejce do tronu kobiety były wyprzedzane przez swoje męskie rodzeństwo. Niedawno zostało to zmienione, ale gdyby zawsze tak było można by było uniknąć I wojny światowej. Jeśli jesteście ciekawi jak to dokładnie by się stało to możecie o tym przeczytać w 50 numerze English Matters.
Co więcej w English Matters?
Obszerny artykuł o części rodziny królewskiej w Wielkiej Brytanii. Troszkę historii, a także garść faktów o młodym pokoleniu – głównie o księciu Williamie i Jego żonie Kate. Jest także przydatny artykuł o tym jak uczyć się łatwiej. Kilka porad, które z powodzeniem można zastosować w nauce przed maturą czy przy okazji kolejnej sesji 🙂
Nie mogło zabraknąć najgorętszego kulturalnego tematu ostatnich tygodnii, a mianowicie chodzi o Greya. Mimo, że nie należę do grona fanek powieści E.L. James to z ciekawością przeczytałam o tym jak powstawała ta historia. Jest także obszerne wyjaśnienie fandom’ów i fanfick’ów. Jest także krótka ściągawka z najstarszych uniwersytetów w Szkocji, Walii i Irlandii. Jak zawsze  znajdziemy także krótką lekcję angielskiego na podstawie piosenki opracowaną przez założycielkę serwisu Antyteksty.
Oprócz tego przegląd wybranych angielskich idiomów i ich pochodzenie. Warto się ich uczyć bo wzbogacają język i ułatwiają czytanie artykułów czy książek. Tym razem zainteresowała mnie nawet rubryka turystyczna, ponieważ możemy przeczytać o Amsterdamie. Z chęcią przeczytałam artykuł bo szczerze powiedziawszy niewiele wiedziałam o tym mieście. Jeśli wybieracie się w góry za granicę warto przeczytać artykuł „In a mountain resort” gdzie znajdziecie 3 krótkie dialogi jakie można odbyć w hotelu czy w wypożyczalni sprzętu zimowego. Bardzo przydatne, żeby porozumieć się bez stresu. Numer kończy lekki artykuł o corocznych świętach.
Jeśli jesteście zaciekawieni to zapraszam do przeczytania tego numeru. Możecie go kupić w dobrych salonach prasowych czy przez Internet na stronie Colorful Media.

Dodaj komentarz