Czego jeszcze nie wiesz o Czarnogórze?

Bałkany to coraz częstszy kierunek obierany na wakacyjny wypoczynek. także Polacy bardzo chętnie tam wypoczywają. Jednym z celów podróży jest Czarnogóra – piękny i zarazem najmłodszy kraj Europy Południowej leżący u wybrzeża Morza Adriatyckiego. Ci, którzy już odwiedzili to miejsce pewnie jeszcze nie raz tam wrócą, a Ci, którzy o Czarnogórze słyszeli mało lub wcale może będą zachęceni by zobaczyć ją na własne oczy. Mogę potwierdzić, że bałkańskie widoki na żywo są przepiękne. z jednej strony lazurowe morze, a z drugiej wysokie góry. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć wam trochę ciekawostek związanych z Czarnogórą. Żałuję bardzo, że podczas słuchania przewodniczki, nie zapisałam tego co mówiła, bo teraz większość rzeczy uleciała z głowy, ale trochę poszperałam i odnalazłam kilka ciekawych faktów na temat tego miejsca.
 Zacznę może od czegoś co zaciekawi kinomaniaków. W Czarnogórze, a dokładniej w mieście Budva znajduje się legendarne Casino Royale znane z filmu o agencie Bondzie. Mimo to, zdjęcia tych scen w ogóle nie były kręcone w Czarnogórze, a u naszych bliskich sąsiadów – w Czechach.
 Jest tam też coś co może zainteresować kobiety chcące posiadać potomstwo. W miejscowości Ulcinj znajduje się Ženska plaža, czyli plaża nudystów na którą wstęp mają jedynie kobiety. Dlaczego? Dlatego, że na plaży znajduje się źródło wody leczniczej pomagającej na bezpłodność, ale także na różne inne choroby.
A jeśli już przy efektach leczniczych jesteśmy to w bliskiej okolicy tego samego miasta znajduje się Velika plaža, czyli trzynastokilometrowa plaża z leczniczym piaskiem. Ma on nieco brudnawy, szarawy kolor i jest bardzo drobny. Na tą plażę przyjeżdżają głownie chorzy na reumatyzm i artretyzm. Oprócz tego jest to jedna z niewielu piaszczystych plaż w tym regionie Europy – zdecydowana większość jest kamienista.
W Czarnogórze znajduje się również Zatoka Kotorska wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, która w scenerii przypomina norweskie fiordy. I mimo, że kraj ten kojarzy się głównie z wypoczynkiem nad morzem to również narciarze czy snowboardziści mogą być usatysfakcjonowani, ponieważ w górach Durmitor panują idealne warunki do uprawiania sportów zimowych.
 To może kilka słów o Czarnogórcach? W tamtejszych dyskotekach nie ma zwyczaju tańczenia, więc jeśli już znajdzie się ktoś, kto tańczy to pewnie jest to turysta. Tamtejsi ludzie uchodzą też za bardzo leniwych. Jest o nich taki żart: Jakie jest ulubione zwierzę Czarnogórca? Wąż, bo leży a idzie.
 Mam nadzieję, że ten post zachęcił Was choć trochę do tego by odwiedzić Czarnogórę. Myślę, że jest to naprawdę dobre miejsce na wakacyjny wypoczynek. Oprócz pięknych plaż są liczne atrakcje do zwiedzenia, ale warto też zobaczyć choćby wspomniane wcześniej fiordy południowej Europy. A może już odwiedziliście ten kraj? Jeśli znacie jeszcze jakieś ciekawostki to koniecznie się nimi podzielcie 🙂

Dodaj komentarz